Při hraní z tabulatur zobrazených na displayi notebooku jsem usoudil, že nutně potřebuju ovládat posun tabulatury jinak než zaměstnanýma rukama, tedy pedálem. Domníval jsem se, že zajdu do obchodu a něco vhodného koupím. Chyba lávky! Zřejmě je jen málo uživatelů, kteří něco takového potřebují, takže se (běžně) nic takového neprodává a nezbylo než začít hledat a vymýšlet.
Asi nejnadějnější se jevil pedál vPedal .Potřeboval jsem pedál, kterým by šel ovládat i takový program, jehož tvůrci s pedálem vůbec nepočítali. V takovém případě je nutné povely z pedálu (připojeného přes USB, sériový port nebo game port) překládat na klávesové zkratky nebo klikání myši. To všechno výrobce vPedalu slibuje za pomoci jejich free sotfware. Ale zdá se, že software neumožňuje klik myši na zadané souřadnice, což jako na potvoru pro jeden z programů potřebuju, protože ten na jemný posun nemá klávesovou zkratku a jde to jen klikáním na šipky posuvníků. A taky se mi nějak nechtělo utrácet 75$ plus poštovné (z USA) za zajíce v pytli.
Na Internetu lze nalézt řadu podobných pedálů (Google - "Foot Pedal" nebo "Foot switch"), určených hlavně pro písařky přepisující záznamy z diktafonu. Zdá se, že k žádnému z nich neexistuje software, který by umožňoval převádět stisky pedálu na klávesové zkratky nebo klikání myši přesně podle mých potřeb.
Do téhle kategorie patří i pedály fy Olympus. Jeden takový jsem si poněkud neuváženě koupil (za nekřesťanské peníze), s tím, že v nejhorším (tj. když k němu neseženu potřebný software) z něho použiju alespoň ty spínače. Bohužel, nakonec na tuhle variantu došlo. Na Internetu jsem našel jen proprietární software od Olympusu, určený k přehrávání záznamů z diktafonu.
Další pedály se prodávají pro hry nebo pro hudební nástroje (sustain pedal). Zůstává problém, jak jejich signály převést na klávesové zkratky nebo klikání myši, nemluvě o tom, že mohou být analogové (pro plynulou regulaci). Připojují se často na game port, který stejně na žádném počítači nemám. Kdybych potřeboval sestavit levnější pedál obsahující jenom spínače, asi bych volil blok jednoduchých spínačů jako je Bespeco VM20 - dají se spojovat do bloku. Zvonková tlačítka nebo schodišťové spínače by v nouzi jistě posloužily taky.
To, co nakonec s úspěchem používám, je v podstatě klávesnice se třemi klávesami ovládanými nohou, ve spojení se skvělým úžasným všemocným freeware programem AutoHotkey.
Windows bez problémů zvládají 2 i více klávesnic, zpracují kód ať přijde ze kterékoli klávesnice. Použil jsem elektroniku i kabel z vyřazené klávesnice a místo tří kláves jsem připojil tři spínače z pedálu Olympus. (Kdybych neměl vyřazenou klávesnici, neváhal bych koupit a vykuchat funglovku. Nejlevnější klávesnice dneska (9/2008) stojí 120Kč!). Pedál jsem tím sice degradoval, protože jsem zcela obešel jeho vlastní elektroniku, ale řešení s programem AutoHotkey je velmi univerzální. Kód z pedálu dokáže AutoHotkey přeložit na libovolnou klávesovou zkratku, kliknutí myši na požadované souřadnice, a to i s ohledem na to, jestli je zrovna aktivní okno které chci pedálem ovládat. Umí posílat klávesové zkratky i oknům, které zrovna nejsou aktivní a spoustu dalších věcí, které jsem ani neprostudoval.
Pokud by někdo chtěl postupovat stejným způsobem, řešení bude záviset na konkrétní klávesnici, jejíž elektronika se využije. U použité klávesnice Dell má destička elektroniky vývody na 8 řad a 17 sloupců, které jsou propojovány jednotlivými klávesami. Vytvořil jsem si tabulku, ze které vyplývá, jaký scan code klávesnice posílá při zkratování kterého řádku a sloupce. Spíš než zkoumáním zapojení to lze zjistit zkratováním jednotlivých vývodů za použití například "Key history and script info" funkce v programu AutoHotkey. Optimální by bylo použít scan cody, na které většina klávesnic nemá ani klávesy, prakticky žádný program ani Windows samotné je nevyužívají a tak je minimální pravděpodobnost, že pedál samotný bude s něčím kolidovat. (Dobře napsaný skript pro AutoHotkey je ovšem další zábrana proti nějakým kolizím). Konkrétní klávesnice měla 104 kláves, ale elektronika umožňuje generovat dalších 11 scan kódů, z nichž 6 by s ničím nekolidovalo. Já jsem byl omezený tím, že spínače v použitém pedálu mají společnou zem, a tudíž jsem musel použít kódy ležící na stejném sloupci nebo řadě. Volba padla na sloupec 9 a řádky 6,7,8. Je tam bohužel backslash, ale ten se nepoužívá v žádném programu, který jsem zatím pedálem ovládal, takže to není problém. Pokud bych ale potřeboval v daném programu psát třeba cestu k souboru, ve které by byl "\", musel bych AutoHotkey na chvíli stopnout, nebo si pomoci jinak (Copy/Paste například).
Skript je napsaný tak, aby nevadilo, pokud je AutoHotkey spuštěný na počítači pořád. V případě, že přijde příslušný scan code (zde 0x79, 0x7E, 0x2B), AutoHotkey nejdřív zkontroluje, jestli je aktivní okno některého programu, který chci pedálem ovládat. Když ano, pošle příslušnou klávesovou zkratku, nebo klik na potřebné souřadnice (to samozřejmě předpokládá, že je známé rozlišením displaye a že okno programu je maximalizované na fullscreen, jinak může "klik" přijít na chybné místo). Když ne, nepošle nic, tedy s vyjímkou kódu 0x2B, což je backslash. Ten je vhodné "poslat dál", protože nelze rozlišit, jestli přišel z pedálu nebo z klávesnice, a v oknech které nehodlám pedálem ovládat by prostě přestala klávesa "\" fungovat.
S fungováním pedálu jsem velmi spokojený, i když zjišťuju, že člověk soustředěný na jinou činnost zvládá používat jeden pedál, nejvýš dva :-). Jak jich můžou varhaníci zvládat desítky nechápu :-) .
Veškeré rady a porady jsou vítány na adrese mweb09cesnetcz . Obzvlášť rady na téma jak stejné funkce pedálu dosáhnout bez toho bastlu, který dělá z mého Olympus pedálu klávesnici. Pedál samotný umí komunikovat přes USB, takže použité řešení, i když funguje bezvadně, je vlastně východiskem z nouze, protože potřebný kus software neumím ani napsat, ani nikde sehnat.